Araç satın alacaklar için önemli ipuçları

- Otomobil satın alırken zamanlamaya dikkat etmelisiniz

Otomotiv sektörü, şüphesiz en rekabetçi sektörlerden ve bu alanın en önemli aktörleri olan satış temsilcileri, her ay belli bir satış kotası tutturmak, yani belli sayıda araç satmak zorundalar. Ay sonu yaklaştıkça hedeflerine ulaşma stresi içinde olan satış temsilcileri kotalarını tutturmak için pazarlığa daha müsait olacaktır. Doğru zamanda yapacağınız bayi ziyareti size daha karlı bir alışveriş imkanı sunacaktır.

 

- Satın alma öncesi bilgi almalısınız

Araç satın almak önemli ve ciddi bir karar. Yaşamınızın birçok anında size yol arkadaşlığı edecek otomobilin size ve hayatınıza uygun olması şart tabi ve satın alma kararını vermeden önce detaylı bir bilgiye ihtiyacınız olacaktır. Otomobil bayilerinden bilgi almak için hafta sonu yerine hafta içi öğleden sonraları tercih edebilirsiniz.

 

- Birlikte ortak bir karar vermelisiniz

Otomobil seçimi bireysel bir karar gibi görünse de, araç kullandığımız çoğu zaman ailemiz bizimle olacak. Herkes kendi zevkine göre en doğru seçimi yaptığından emin olsa da, ailenizdeki diğer bireyler farklı kriterlere göre değerlendirmelerde bulunabilir ve sizi daha farklı seçim yapmak için yönlendirebilir.

 

 - Not defterinizi hazırlayın

Otomobil almaya karar verirken birden fazla model ile ilgili bilgi talebiniz olduğunda, not almak kafa karışıklığını önleyecek ve size karşılaştırma/karar verme imkanı sağlayacaktır. Satış görüşmesi sırasında araçlara ait bilgiler size basit ve akılda tutması kolay gibi gözükse de kısa bir süre sonra çoğunu unutabilir ve karıştırabilirsiniz.

 

- Servis anlaşmalarını ve Garanti sözleşmelerini iyi okuyun

Satış temsilcileri, satın alacağınız araç ile birlikte hediye kampanyalı araç bakım sözleşmeleri sunabilir . Servis sözleşmelerinin belirli bir periyod ücretsiz olarak sağlandığı, garanti kapsamına alındığı durumlar  söz konusu olabilir. Bu bakımların neleri kapsadığını ve garanti bittikten sonra üzerinize düşen yükümlülüklerin neler olduğunu iyice inceleyin.

 

-Otomobil satın almadan önce bütçenizi belirleyin

Otomobil satın almak için birçok sebep sayabiliriz ancak bu işin duygusal bir tarafı da var ki otomobil markaları sizin bu duygusal yaklaşımınızın son derece farkında. Kendinizi iyi hissedeceğiniz bir otomobile sahip olmak elbette önemli, fakat satın alacağınız otomobil bütçenizi zorlamamalı. Satın almaya karar vermeden önce finansman kaynağınızı net olarak belirlemeniz,  anlık karar vermenizi engelleyecektir.

 

- Sigorta ihtiyaçlarınız için acentenizi arayın

Yeni bir araç satın alındığınızda ilk akla gelen zorunlu trafik sigortası ve kapsamlı bir kasko sigortası yaptırmaktır. Trafik sigortası, sadece aracınızla karşı tarafa vereceğiniz zararları teminat altına alır. Bu nedenle, yeni aldığınız aracınızı diğer tüm risklere karşı da koruma altına almalısınız. Kasko sigortası her ne kadar isteğe bağlı sigortalar kapsamında olsa da, yeni aracınız için en önemli yatırım ve tedbir dir.